AKTUALNOŚCI
Ciepłownia w Emmabodzie w Szwecji będzie kolejną elektrociepłownią z turbiną ORC firmy Againity
Ciepłownia w mieście Emmaboda, Szwecja
Ciepłownia w Emmaboda, której właścicielem jest Emmaboda Energi AB, zdecydowała się zainwestować w turbinę ORC firmy Againity, aby móc wytwarzać lokalną (i wolną od paliw kopalnych) energię elektryczną z biopaliw. Oprócz inwestycji, całość działania przyczynia się do bardziej zrównoważonego środowiska dzięki zwiększonej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Koszty handlu/zakupu energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznych również ulegają obniżeniu. Wytwarzana własna energia elektryczna będzie pokrywać większość wewnętrznego zużycia energii elektrycznej w ciepłowni.
Wraz z rosnącymi obecnie kosztami zakupowanej energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznych, coraz bardziej opłacalne staje się wytwarzanie własnej energii elektrycznej przez średnie i małe ciepłownie. Emmaboda Energi AB podjęła decyzję o modernizacji swojej ciepłowni wg. planu uruchomienia turbiny ORC wiosną 2022 roku. W Szwecji (na chwilę obecną) budowana jest 26-a turbina Againity ORC, a zainteresowanie tą technologią rośnie i rozszerza się poza region nordycki.
„Cieplejszy klimat i bardziej energooszczędne domy oznaczają, że sprzedajemy coraz mniej ciepła sieciowego. Chcąc utrzymać konkurencyjność na rynku, musimy wykorzystywać każdą okazję, aby stać się bardziej wydajnymi ”- mówi Thed Franzén, kierownik ds. ciepłownictwa w Emmaboda Energi AB. „Produkcja własnej energii elektrycznej znadwyżek mocy ciepłowniczych sprawia, że jesteśmy w stanie utrzymać konkurencyjną cenę dla naszych klientów, jednocześnie dbając o środowisko. Inwestycja jest również zgodna z wytycznymi, które otrzymaliśmy od naszego właściciela t.j. gminy Emmaboda, na lokalną produkcję energii elektrycznej na terenie gminy.”
Turbina będzie dostarczana jako kompletna jednostka zostanie podłączona dwoma przyłączami rurowymi do istniejącej instalacji kotłówej gorącej wody i dwoma przyłączami rurowymi do powrotnej nitki sieci CO. Zainstalowana moc generatora wyniesie 99,9 kW, co odpowiada ilości energii el. dla około 280 domów jednorodzinnych z panelami słonecznymi. Łącznie w ciągu roku turbina wyprodukuje 484 MWh energii elektrycznej i zaoszczędzi 436 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla CO2.
„W Againity AB jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości dostarczenia turbiny ORC do ciepłowni w Emmabodzie, a tym samym przyczyniając się do zwiększonej i planowanej lokalne produkcji własnej energii elektrycznej”. mówi Kristina Pettersson, Inżynier d.s. technicznych i sprzedaży w Againity AB. Wraz ze wzrostem elektryfikacji środowiska poprzez tworzenie przedsiębiorstw energooszczędnych, kogeneracja na bazie ORC staje się coraz ważniejsza w systemie energetycznym.”
NPS New Power Sources Sp. z.o.o wraz z Energika Sp. K. uczestniczyli w II konferencji „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” w Suwałkach 27-28 września 2021 r
To było wspaniałe doświadczenie móc spotkać tak wielu profesjonalistów z polskiej energetyki. Udało nam się zaprezentować skandynawskie podejście do biomasy i sposób w jaki możemy zamienić ją na zieloną energię za pomocą systemów ORC firmy Againity.
Otrzymaliśmy wiele ciekawych pytań o technologię turbin ORC, do jakich zastosowań można je wykorzystać i jaka jest struktura takiej inwestycji, co zaowocowało nowymi projektami w Polsce!
Dyrektor Generalny Zbigniew Szamałek z Energiki i Stanisław Filipiak z NPS New Power Sources nakreślili kierunki rozwoju ciepłownictwa. Przedstawili nowe możliwości jakie daje zastosowanie systemu Againity ORC w ciepłowni.
„To rozwiązanie nie wymaga wkładu własnego. 50% inwestycji może być dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pozostałe 50% to niskooprocentowany kredyt”, mowił Stanisław Filipiak – Dyrektor Projektów i Sprzedaży, NPS New Power Sources Sp. z.o.o.
NPS/Energika na Wiosennym Spotkaniu Ciepłowników, 12-14 lipca 2021
Bardzo cieszymy się, że mieliśmy okazje zaprezentowania nowej technologii w Polsce.
Spotkanie w Zakopanem wzbudziło wiele pytań dotyczących zastosowań, w jakich można wykorzystać system Againity ORC (Organiczny Cykl Rankine’a).
Odzew był bardzo pozytywny. Jesteśmy przekonani, że szwedzkie agregaty Againity ORC wypełnią lukę, która istnieje na Polskim rynku – tj. kogeneracja na bazie ORC w energetyce małej.
„Otworzy to również nowe możliwości dla mniejszych ciepłowni, aby produkować własną energię elektryczną i stać się elektrociepłownią. Razem z przodującą na rynku energetycznym firmą Energika Sp. K. jesteśmy gotowi dostarczyć kompletne rozwiązania od modyfikacji ciepłowni, budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów jak i zagospodarowania przemysłowego ciepła odpadowego”, mówi Stefan Tarnowski, Prezes Zarządu NPS New Power Sources Sp. z o.o.
Piąta turbina Againity ORC dla ciepłowni Solör Bioenergy
Komunikat prasowy: 2021-05-14
Ciepłownia Solör Bioenergy w mieście Flen, Szwecja
Solör Bioenergy, Szwecja była jedną z pierwszych firm ciepłowniczych, które zmodernizowały ciepłownię na elektrociepłownię, instalując turbinę Againity ORC w Hörby w 2018 roku. Od tego czasu zarówn ciepłownie w Svenljunga, jak i Vilhelminie zostały uzupełnione turbinami ORC, a w tym roku (2021) dwie kolejne ciepłownie we Flen i Tomelilla, gdzie rozpoczną produkcję własnej energii elektrycznej w ramach przyjȩtych założeń Solör Bioenergy w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej.
Oprócz znacznych oszczędności kosztów z tytułu produkcji własnej energii elektrycznej w ciepłowniach, instalacje ORC są zgodne z wytyczonym celem Solör Bioenergy, jakim jest wykorzystanie zasobów leśnych i utorowanie drogi dla zrównoważonego środowiska o zmniejszonej emisji dwutlenku węgla.
„Dzięki bardzo pozytywnym doświadczeniom, jakie już mamy z turbinami ORC firmy Againity AB w kilku ciepłowniach Solör Bioenergy, z niecierpliwością czekamy na zainstalowanie kolejnej turbiny ORC w naszym zakładzie we Flen”, mówi Jan Lindkvist z Solör Bioenergy”.
„Dzięki turbinie ORC i instalacji elektrofiltrów w roku 2022, zakład ten będzie dobrze przygotowany na nadchodzące lata”.
Dwie nowe turbiny ORC we Flen i Tomelilla będą miały zainstalowaną moc po 100 kWe. Szacuje się, że elektrociepłownie wyprodukują rocznie 951 MWh energii elektrycznej, co odpowiada oszczędności około 855 ton ekwiwalentu CO2 przy zastąpieniu tzw. marginalnej energii elektrycznej w Europie.
Ponieważ większość produkowanej energii elektrycznej będzie wykorzystywana wewnętrznie w ciepłowniach, inwestycja generuje również duże oszczędności finansowe poprzez obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej, opłat taryf sieciowych i podatku energetycznego.
„Jesteśmy zarówno zadowoleni i zaszczyceni, że ponownie mamy okazję współpracować z Solör Bioenergy i wspólnie kontynuować modernizację ich ciepłowni na elektrociepłowne”, mówi Elin Ledskog, Dyrektor sprzedaży w Againity AB. „Dzięki rosnącym w ostatnich miesiącach cenom energii elektrycznej i chwilowym nedoborom mocy w południowej Szwecji, cieszymy się, że możemy być częścią rozwiązania i poprzez produkcję energii elektrycznej na miejscu obniżamy koszty operacyjne w ciepłowniach oraz osiągamy bardziej konkurencyjny system sieci CO”.
Grupa Solör Bioenergy jest wiodącym graczem na rynku w dziedzinie energii odnawialnej opartej na paliwach typu biomasa z ponad 218 000 użytkownikami każdego dnia. Firma jest zlokalizowana w 165 punktach, głównie w Szwecji i w Norwegii, gdzie produkuje i dystrybuuje ciepło, parę i energię elektryczną do gospodarstw domowych, firm, obiektów publicznych i przemysłu.
Przedmiotem działalności jest również odzysk energii z drewna impregnowanego/użytkowego oraz produkcja biopaliw. Wykorzystując zasoby leśne, Solör Bioenergy chce utorować drogę do zrównoważonego środowiska o obniżonej emisji dwutlenku węgla.
Againity AB opatentował swój typ turbiny i produkuje turbiny ORC w Norrköping od 2013 roku. Firma sprzedała obecnie 24 turbiny/agregaty ORC, z których większość została zainstalowana na obiektach z kotłami wodnymi w ciepłowniach w krajach skandynawskich. Technologia zastosowana w systemie ORC opiera się na opatentowanej turbinie napedzanej dobranym czynnikiem organicznym, co oznacza, że system może wytwarzać energię elektryczną ze źródeł ciepła o temp. 90 stopni Celsjusza. Dzięki innowacyjnej technologii, ciepło niskotemperaturowe może zostać przekształcone w cenną energię elektryczną.
Turbina Againity ORC 315 kWe, ktorą zainstalowano w ciepłowni Solör Bioenergi w mieście Svenljunga, Szwecja
Fotograf: Fredrik Malmlund